سنگ فرش

موزاییک چیست؟

موزاییک قطع ای سیمانی است که تراکم خود را از طریق فشار پرسی و یا ویبراسیون بدست می آورد. و بر اساس کاربرد آن به دو دسته پرسی و ویبره و از رویی به تک لایه و یا دولایه تقسیم بندی میشود.

موزاییک تک لایه:

همانطور که از اسم آن پیداست کل حجم موزاییک از یک لایه تشکیل شده است.  به علت وزن کم وسطح زیباتر بیشتر جهت مصرف داخل ساختمان کاربرد دارد.

از ویژگی های آن میتوان به

  • درصد جذب آب کم
  • مقاومت فشاری بالا
  • سطح رویه کاملا همگن و صیقلی
  • تنوع بالا در رنگ و ابعاد نام برد.

موزاییک دولایه:

کفپوشی است متراکم، در حقیقت یک جور بتن است که تراکم خود را یا از طریق فشار پرسی و یا لرزشی بدست می آورد. و از ماسه ، سیمان ، سنگدانه، پودر سنگ و آب در طرحها و رنگ های گوناگون تولید میشود.

به طور کلی موزاییک از دو سطح ساخته میشود:

لایه ی رویه یا رنگ موزاییک :

این لایه که رویه ی آن را تشکیل میدهد و در آن از پودر سنگ، سیمان و آب و ار ترکیبات دانه بندی شده و رنگی استفاده شده است.

لایه ی زیرین یا نارین

این لایه از موزائیک دارای ضخامت بیشتری نسبت به لایه ی رویه میباشد و نقش تحمل فشار را بر عهده دارد. و از سیمان ، آب و ماسه تشکیل شده است. بتن با داشتن خواص منحصربفرد در صنعت ساختمان، با کاربردهای مختلف به وفور استفاده میشود و یکی از محصولات رایج آن ، کفپوش موزائیک بتنی میباشد.که هم داخل و هم خارج ساختمان استفاده میشود.

موزائیک بتنی

موزائیک بتنی، ترکیب سیمان، ماسه و آب و برخی افزودنیهای ، آماده سازی و قرار دادن آن تحت فشار عمومی ترین روش برای تولید موزائیک است که به این کفپوش دوام عمر بالا میدهد. از آنجا که بتن موزائیکی در درون خود رنگدانه و پیگمنت هم می تواند داشته باشد، با آن موزائیک بتنی رنگی هم میگویند. موزائیک های بتنی بسیار متنوع و زیبا هستند و به شکل ها، و ابعاد متنوعی تولید میشوند. با توجه به خواص مقاومتی خاصی که دارند، قابلیت استفاده در خانه ها، فضاهای بیرونی، پیاده رو ها و … را دارند. برای موزائیک های رنگی میتوان موزاییک را بصورت دولایه ساخت که سطح زیرین همان موزائیک بتنی ساده است که خواص باربری و … موزائیک به آن بستگی دارد و سطح رنگی موزائیک که نقش آنرا تشکیل میدهد و برای تولید آن از سیمان ،آب ، پودر سنگ و مواد رنگی و دانه بنتدی های رنگی استفاده میشود. بسیاری بر این باور هستند که موزائیک بتنی از سیمان ساخته میشود. با این حال باید بدانید با اینکه مهم ترین جزء تشکیل دهنده ی آن سیمان میباشد اما موزائیک بتنی ترکیبی از اجزاء مختلف است. که می تواند شن، ماسه، سنگ خرد شده، و … باشد. برای تولید بتن های موزائیکی مختلف ، مقادیر سیمان مختلفی بر اساس مقاومت و خواص مدنظر استفاده میشود. مقدار سیمان از 10 تا 15 درصد میتواند بعنوان پیشنهاد بهترین درصد استفاده از سیمان مد نظر  شما باشد. همانند تولید بتن، فرآیند هیدراتاسیون برای تولید موزاییک بتنی از اهمیت بالایی برخوردار است.

موزاییک

بتن موزاییک به دو روش پرسی(خشک و تر ) و ویبره تولید میشود. و در برخی موارد برای نشان دادن سطح زیبای سنگدانه ای بتن موزائیکی، آنرا تحت فشار آب قرار میدهند که به آن واش بتن موزائیکی گفته میشود که بسیار زیبا بوده و در سطح آن سنگدانه های رنگی نمایان هستند. که در آن از بتن موزائیکی در ابعاد 2 متر و ضخامت 8 سانتیمتر استفاده شده است.

موزاییک واش بتن و موزاییک سیمانی

1- موزائیک سیمانی: موزائیکی بوده که سطح آن صاف و ساده است و سنگدانه های تزئینی روی آن دیده نمیشود.

2- موزائیک بتنی شسته شده (واش بتن): در طح اختلاط این موزائیک از سنگدانه های رنگی نمره بندی شده استفاده شده است

و در انتها هم با شستن سطح موزائیک با فشار آب و یا فرچه زدن سطح آن سنگدانه ها در سطح آن نمایان شده و زیبایی خاصی به موزائیک میدهند.

 موزاییک شیاردار: در اینحالت تایل های بتنی دارای ابعاد بزرگ بوده و رویه ی آن دارای برآمدگی و فرو رفتگی خاص بوده.

 موزاییک پلیمری

نسل جدیدی از موزائیک بتنی است که به دلیل استفاده از رزین در تولید آن بسیار مستحکم در برابر ضربه ویخبندان است

بعلاوه موجب میشود تا این محصولات سطح براقی داشته باشند ضمنا این موزائیک ها بسیار سبک هستند و بسیار مناسب کف سازی داخل ساختمان میباشند.

مزایای موزائیک بتنی:

به دلیل داشتن مزایای بسیار زیاد موزائیک بتنی ، اینمحصول ساختمانی محبوبیت خاصی برای سازندگان ایجاد کرده است.

و در سالهای اخیر بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

برخی از این مزیت ها عبارتند از:

  • تنوع بسیار و مقاومت فشاری بالا موزائیک بتنی که همین یک خاصیت آنها را گزینه ی بسیار خوبی برای استفاده های مختلف کرده است.
  • مقاومت بالا در برابر یخزدگی و ترک خوردگی
  • کفپوش بتنی موزائیک ،به نوعی فاقد آلرژی است برخی کفپوش ها آلوده و آفت زده میباشند اما این اتفاق برای کفپوش بتنی نمی افند.
  • موزاییک بتنی در طرح ها، رنگ ها و ابعاد متنوعی ساخته میشوند.
  • که به طراحان اجازه میدهد که ایده و طرح خود را به راحتی در کف سازی پیاده کنند.

کاربرد موزاییک

موزائیکهای بتنی کاربرد های متنوعی دارند از جمله میتوان برای کفپوش کردن فضاهای داخلی و خارجی ، پیاده رو ها، محل های پر ترافیک، محوطه سازی باغ و ویلا، جایگاه های سوختگیری مورد استفاده قرار میگیرند. پاسیو های شما که فضای خاص و دل انگیز خانه شما میباشند. می تواند با طراحی زیبا از موزائیک بتنی و تلفیقی از مدرنیته و طبیعت را برای شما به ارمغان آورد. کاربرد های اشاره شده برای ساختمانهای تجاری و اداری هم قابلیت اجرا دارند. قابلیت دوام بالای کفپوش های بتنی استفاده از آنها را با اطمینان خاطر برای فضاهای تجاری ممکن میسارد.