سنگ فرش

سنگ فرش باغ

اجرای سنگ فرش باغ یکی از اجزاء مهم دکوراسیون فضای باز است که با استفاده از متریال ساختمانی زیادی در فضای سبز باغ و ویلا قابل اجرا هستند.

 

مراحل اجرای سنگ فرش باغ چیست؟

اجرای سنگ فرش باغ مانند هر عملیات ساختمانی دیگری نیاز به زیرسازی و آماده سازی محل اجرای آن دارد. به ‌طورکلی برای اجرای این سازه مراحلی مانند زیرسازی، صاف کردن و علف زدایی و اجرای کف نیاز است که در زیر به صورت مختصر به آن‌ها پرداخته شده است.

 

زیرسازی سنگ فرش باغ

زیرسازی برای اجرای سنگ فرش باغ شامل برداشتن قلوه‌ها، ریشه‌ها، گیاهان و هر مانعی بر سر راه پیاده رو است. در این راه به کلنگ، بیل و شن‌کش نیاز دارید. ابتدا علف، گیاهان، ریشه گیاهان، قلوه‌سنگ‌ها و موانع قابل جابجایی را با استفاده از کلنگ از جا کنده و جای آن را با خاک پر می‌کنید. بهتر است قلوه‌های درشت را از مسیر خالی کنید و خاک آن را با توجه به دانه بندی مناسب، پر کنید. در ادامه با استفاده از بیل جاهای خالی را با خاک پر کنید و با استفاده از شن‌کش مسیر را هموار کنید.

پیشگیری از رشد گیاهان

پس از هموار کردن مسیری که قرار است سنگ فرش شود، باید برای جلوگیری از رشد گیاهان در آن مسیر، تمهیداتی صورت گیرد. معمولاً برای این کار از آهک پاشی استفاده می‌شود. آهک مانع رشد گیاهان می‌شود و به همین دلیل بسیاری برای این منظور از آهک استفاده می‌کنند؛ اما این امر ممکن است به مرور زمان با مخلوط شدن آهک در خاک، تأثیرش از بین رود و یا کم شود و گیاهان هرز دوباره شروع به رشد کنند. ورق‌هایی هم وجود دارند که به منظور جلوگیری از رشد گیاهان در پی ساختمان‌ها و یا پیاده روهای این چنینی استفاده می‌شوند. استفاده از آن‌ها نیز می‌تواند مفید باشد.

تعیین محدوده

پس از آهک پاشی با استفاده از آجر محدوده‌ای برای پیاده رو تعیین کنید تا در مرحله بعد که کف اجرا می‌شود، ملات و سیمان به زمین‌های اطراف نفوذ نکنند. معمولاً این کار با استفاده از آجرهای بازیافتی و یا سنگ‌ها انجام می‌شود. اگر از آجر استفاده می‌کنید بهتر است آن‌ها را در طول و عرض کم در دورتادور محدوده اجرای سنگ فرش باغ قرار دهید. پس از آجر چینی درون محدوده را با شن یا خاک پر کنید و سپس بکوبید و بیرون محدوده را نیز با خاک اطراف سنگ فرش پر کنید و با استفاده از شن‌کش آن را هموار کنید.

اجرای سنگ فرش

مرحله آخر، اجرای سنگ فرش است. در گذشته سنگ فرش‌ها با استفاده از ملات سیمان و ماسه اجرا می‌شدند. امروزه با تغییر در نوع سنگ فرش‌ها، شیوه اجرای آن‌ها نیز متفاوت است. امروزه برای اجرای سنگ فرش‌های موزاییکی با ضخامت زیاد معمولاً از ملات استفاده نمی‌شود. در اجرای اینگونه سنگ فرش‌ها که در پیاده روهای معابر عمومی رواج پیدا کرده کرد. پس از کوبیدن و هموار کردن سطح زیر پیاده رو، سنگ فرش‌ها را به صورت دلخواه چیده و با استفاده از چکش آن‌ها را در کنار هم تراز می‌کنند سپس برای پر کردن فضای بین آن‌ها از ماسه بادی استفاده می‌کنند. دلیل این امر دسترسی راحت‌تر و با هزینه کمتر به تأسیسات زیر پیاده روها است.

سنگ فرش بتن در جا

بتن، یک متریال استاندارد و ارزان است که راحتی در اجرا و نگهداری آن دلیل رواج آن است. روش‌های زیادی برای ایجاد طرح، الگو، بافت و رنگ در سنگفرش‌های اجرا شده به وسیله بتن وجود دارد. سنگ فرش بتنی قالبی نیز از جمله روش‌های اجرای جدید آن است.

طراحی سنگ فرش باغ

علاوه بر استفاده از متریال مختلف در اجرای سنگ فرش باغ، طرح و الگویی که این سنگ فرش با توجه به آن اجرا می‌شود نیز بسیار مهم است. در ادامه به چند طرح اجرای سنگ فرش باغ و نوع سنگ فرشی که در آن استفاده می‌شود اشاره شده است.

طراحی منحنی

طراحی الگوی منحنی برای اجرای سنگ فرش باغ با وسعت زیاد پیشنهاد می‌شود. این طراحی فضای زیادی طلب می‌کند و از طرف دیگر هم باعث کوچک‌تر نشان دادن فضا می‌شود. از طراحی منحنی به صورتی پیاده روهای مارپیچ و میدان‌های کوچک برای ساخت آلاچیق و آبنما‌ استفاده می‌شود.

طراحی زاویه‌دار

طراحی زاویه‌دار برای سنگ فرش باغ‌های کلاسیک اروپایی و سنتی ایرانی کاربرد زیادی دارد. از طرفی هم تقارن در این نوع طراحی سنگ فرش نقش اساسی دارد. افرادی که به نظم اهمیت می‌دهند و ترجیح آن‌ها استفاده از دکوراسیون کلاسیک است بهتر است از الگوهای اجرای سنگ فرش باغ زاویه‌دار استفاده کنند. در دو عنوان بالا به طراحی کلی پیاده رو اشاره شد و در ادامه به نوع چینش قطعات سنگ فرش در این طرح‌ها اشاره شده است که نظر شما را به آن جلب می‌کنم.

الگوی بافت‌دار

در این الگو به مانند الگوهای بافتنی، رج‌های افقی و عمودی وجود دارند و به همین خاطر، این الگو می‌تواند جلوه‌ای عمیق و سه بعدی در سنگ فرش ایجاد کند.

الگوی راسته چین

این الگو رایج‌ترین و ساده‌ترین الگوی سنگ فرش است. در این الگو، فاصله بین لایه‌ها باید کوچک باشد. این الگو برای فضاهای کوچک خوب است و باعث می‌شود محوطه مورد نظر، بزرگ‌تر جلوه کند.

الگوی شطرنجی

الگوی شطرنجی، یک نمونه کلاسیک و شناخته شده در میان الگوهای چینش سنگ فرش است که طرفداران زیادی دارد و معمولاً برای نشان دادن ظاهر لاکچری یک سطح اجرا می‌شود.

طراحی طبیعی و نامنظم

در این طراحی که از طبیعت الهام گرفته شده است با استفاده از سنگ لوح یا سنگ فرش بتنی پیش ساخته یا قالبی اقدام به اجرای سنگ فرشی شبیه به طبیعت می‌شود. سنگ فرشی که در لابه لای قطعات آن چمن روییده است.

سخن آخر

اجرای سنگ فرش باغ امری است که افراد خود می‌توانند به طراحی آن بپردازند یا با استفاده از نیروی کار ماهر آن را اجرا کنند. البته اگر به دنبال فضای سبزی شیک و زیبا هستید می‌توانید از گروه دبرا کمک بگیرید. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.